بیش از یک پنجم مقابله با تغییر کاربری کشور در استان البرز

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ردا - رضا کمندی :

رئیس کل دادگستری استان البرز ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت به ویژه آیت الله رئیسی به تشریح خدمات ماندگار وی در دوران مسؤولیت در قوه قضائیه و سپس قوه مجریه پرداخت .

 حسین فاضلی هریکندی ظهر یکشنبه در نخستین جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی و منابع طبیعی استان البرز با محوریت بررسی مصوبات نشست پیشین و اتخاذ تدابیر برای سرعت بخشیدن در آزادسازی بستر رودخانه‌های البرز، صدور سند تالاب صالحیه و اسناد اراضی کشاورزی استان پرداختند .

ایشان با اشاره به برخی اقدامات شاخص دادگستری کل استان البرز در حوزه حقوق عامه، تصریح کرد: انجام این اقدامات در راستای اجرای سیاست‌های ابلاغی و دستورات رئیس قوه قضائیه بوده که بدون تلاش و همکاری دستگاه‌های عضو شورا محقق نمی شد .

رئیس کل دادگستری استان البرز افزود: در این راستا، مقابله با چاه‌های غیرمجاز، تغییر کاربری غیرمجاز اراضی زراعی، حفاظت از محیط زیست، اراضی ملی و آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها انجام شد. آزادسازی و رفع تصرف از اراضی ملی با اجرای قانون و اجرای آرای قطعی دادگاه‌های استان به وسعت ۱۳۰ هکتار در سال گذشته از دیگر اقدامات است.

وی مطرح کرد: در زمینه آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌های استان نیز در راستای اجرای کامل دستورات رئیس قوه قضائیه در دی ماه ۱۴۰۰ مبنی بر آزادسازی بستر رودخانه کرج، در سال گذشته بیش از ۳۰ هکتار از رودخانه‌های استان البرز به طول ۱۱ کیلومتر رفع تصرف و به این ترتیب از زمان صدور دستور آزادسازی تاکنون، حدود ۴۵ هکتار از بستر رودخانه‌های استان به طول ۲۰ کیلومتر آزادسازی شده و یکی از نتایج آزادسازی حریم و بستر رودخانه‌ها امکان بهره‌مندی عموم از این موهبت‌های الهی بوده است.

رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه فاز اول تفرجگاه ساحلی در بخشی از اراضی آزاد شده رودخانه کرج برای استفاده عموم مردم با عنوان ( پارکرود ) به مساحت ۱۲ هزار مترمربع و به طول یک کیلومتر در سال ۱۴۰۲ به بهره برداری رسید، اعلام کرد: فاز دوم این تفرجگاه نیز به مساحت دو هکتار و به طول یک هزار و ۶۰۰ مترمربع در حال احداث است و طبق وعده مدیران شهری کرج، در نیمه اول سال جاری به بهره برداری می‌رسد.

ایشان خواستار ایجاد تفرجگاه ساحلی در فردیس و سایر شهرستان‌ها در محدوده اراضی آزادسازی شده حریم و بستر رودخانه‌ها با رعایت الزمات زیست محیطی شد و ادامه داد: در تیر سال قبل، اسناد مالکیت حدنگار بستر تمام مسیر رودخانه کرج، حد فاصل سه راهی دیزین تا پل فردیس به طول ۷۴ کیلومتر و به مساحت یک هزار و ۶۰ هکتار در ۳۰ برگ به نام دولت جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی شرکت آب منطقه‌ای استان البرز صادر و تحویل شد. و یکی از دستاوردهای مهم صدور سند رودخانه کرج را در حوزه پیشگیری دانست و اضافه کرد: با توجه به مکان محور بودن اسناد و وجود مختصات نقطه‌ای، قابلیت پایش و کنترل دقیق محدوده بستر رودخانه کرج به منظور پیشگیری و مقابله به هنگام با تصرفات احتمالی در آینده و طرح دعوی یا شکایت مقتضی نسبت به تصرفات غیرقانونی، از ویژگی‌های اسناد کاداستری صادر شده بوده و تکمیل صدور اسناد رودخانه شور و اسناد تالاب صالحیه به نام دولت در دست اقدام است.

وی به دستگاه‌های متولی مأموریت داد تا پایان سال جاری، موانع در مسیر صدور سند به نام بیت المال برطرف شود، دیگر اقدام انجام شده با پیگیری‌های دستگاه قضائی البرز را مقابله با تغییر کاربری‌های غیرمجاز در اراضی کشاورزی به وسعت ۱۲ هزار و ۸۷۰ هکتار دانست و اضافه کرد : ارزش کل اراضی آزادسازی شده بیش از ۵۱۴ هزار میلیارد تومان است که غالباً در مراحل اولیه تفکیک، قطعه بندی و دیوارکشی بودند.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه در مقایسه با سال ۱۴۰۱، حجم آزادسازی‌ها و مقابله با تغییر کاربری‌ها به لحاظ مساحت، رشد ۷۶ درصدی و به لحاظ تعداد سال نقاط آزاد شده، افزایش ۳۲ درصدی داشته است، خاطرنشان کرد: از ۴۰ هزار و ۷۹۳ نقطه و مکان در معرض تغییر کاربری غیرمجاز کل کشور که در ۱۴۰۲ از تغییر کاربری آن جلوگیری شده، ۹ هزار و ۱۱۲ نقطه معادل ۲۲ و ۳۳ درصد، یعنی بیش از یک پنجم اقداماتی که در حوزه مقابله با تغییر کاربری در کل کشور انجام شده در استان البرز بوده است.