بازدید از زندان تعطیل شده رجایی شهر

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ردا - رضا کمندی :

صبح امروز شنبه ۲۱ مرداد ماه؛ تعداد زیادی از خبرنگاران و عکاسان رسانه‌های داخلی و خارجی از بخش‌های مختلف زندان تعطیل شده رجایی شهر بازدید کردند.


در این بازدید ۶۰ خبرنگار رسانه‌های مکتوب و تصویری داخلی و خارجی و همچنین ۲۰ عکاس از رسانه‌های مختلف حضور داشتند.

۱۳ مرداد ماه بود که پس از دستور رئیس قوه قضاییه مبنی بر انتقال زندان رجائی شهر، با توجه به انجام مقدمات از سوی سازمان زندان‌های کشور و هماهنگی‌های صورت گرفته در این استان، تمامی زندانیان ندامتگاه رجائی‌شهر به ندامتگاه قزلحصار منتقل شدند و این زندان تعطیل شد.

۱۷ فروردین ماه سال جاری در جریان سفر استانی رئیس قوه قضاییه به استان البرز موضوع ساماندهی زندان‌های مستقر در استان البرز یکی از مصوبات این سفر بود.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای اداری استان البرز گفت : زندان رجایی‌شهر که در داخل شهر کرج است باید هر چه زودتر به خارج شهر منتقل شود و محل فعلی آن ، از وضعیت زندان بودن خارج گردد و اقدامات متعاقب بعدی در قبال آن صورت گیرد. 

آقای اژه ای در ادامه به موضوع امکان انتقال و تغییر وضعیت زندان قزلحصار نیز که آن هم در داخل محدوده شهری کرج است، اشاره کرد و از مسئولان ذیربط در داخل استان البرز خواست تا در این خصوص، طرح‌ها و پیشنهادات خود را ارائه کنند.

در همین راستا مصوبه سفر استانی رئیس دستگاه قضا مبنی بر تعطیلی «زندان رجایی شهر» که همواره یکی از مطالبات جدی شهروندان و مسئولان استان از دستگاه قضایی در سال‌های اخیر بود پس از تلاش و پیگیری‌های کارکنان سازمان زندان‌ها به تدریج و در بازه زمانی کمتر از چهار ماه عملیاتی شد.

به همین منظور، پس از دستور رئیس قوه قضاییه، روند انتقال زندانیان آغاز و مددجویان رجایی‌شهر در سایر مراکز اصلاحی‌وتربیتی منتقل و اسکان یافته‌اند که و در نهایت ۱۳ مرداد ماه به‌صورت کامل تخلیه و تعطیل شد.

زندان رجائی شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص آن در شهر، همواره یکی از مطالبات جدی شهروندان و مسئولان استان از دستگاه قضایی در سال‌های اخیر بود. 

گره‌های ترافیکی، نقل و انتقال زندانیان و رفت و آمد خانواده‌های آنها، حاشیه‌نشینی و سکونت خانواده‌های غیر بومی زندانیان در حاشیه شهر‌های استان، معضلات و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی، از جمله مشکلاتی بود که به واسطه وجود این ندامتگاه ایجاد شده بود.